Viessmann Vitodens 050

Viessmann Vitodens 050 to kocioł produkowany od 2014 roku. Dostępny na rynku w Polsce od 2015 roku. To dość wyjątkowe aby kocioł był w produkcji bez zmian przez tyle lat. Świadczy to zatem o tym ,że konstrukcja jest udana a w przyszłości będzie wiele części zamiennych dostępnych z rynku wtórnego. Kocioł Vitodens 050 występuje tylko w wersji dwufunkcyjnej i jest dość popularny we Wrocławiu. Vitodens 050 to bardzo dobre rozwiązanie dla deweloperów, którzy szukają dla swoich Klientów niezawodnego małego kotła znanej marki. Na stronach internetowych firmy Viessmann są informacje o kotle Vitodens 050 o mocy 33kW ale takich egzemplarzy we Wrocławiu nie spotkałem mimo że robimy bardzo dużo serwisów i konserwacji tych kotłów. Poniżej kilka informacji o wersji którą znam bardzo dobrze czyli o mocy 24kW. 

  • Moc kotła to 24kW jest wystarczająca do zastosowania w mieszkaniach z jedną łazienką. Pośród zalet kotła należy zauważyć niewielkie gabaryty: wysokość 71 cm, szerokość 40 cm, głębokość 35cm. Takie wymiary sprawiają że jest to dobre rozwiązanie zarówno do nowego budownictwa, jak i do obiektów modernizowanych.
  • Kocioł Vitodens 050 może współpracować z automatyką pogodową ale trzeba osobno dokupić czujnik temperatury zewnętrznej.
  • Praca kotła jest wyjątkowo cicha (39dB- 45dB) i nie spotkałem się z Klientami we Wrocławiu, którzy by narzekali na hałas. Nie jest to normą wśród kotłów kondensacyjnych, które do pracy wykorzystują wentylator. Dla wielu zaletą okaże się dostęp serwisowy od przodu, czyli brak konieczności zostawiania przestrzeni wolnej po bokach kotła tak jak to jest często u innych producentów. 
  • Sprawność kotła do 97% (Hs) czyli 108% (Hi) - standardowa sprawność kotłów obecnie stosowanych. Modulacja 1:4 to raczej niski zakres ale zapewnia stabilną pracę nawet zaniedbanego serwisowo kotła. Duży wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej również wybacza dłuższe odstępy pomiędzy serwisem.
  • Duży komfort ciepłej wody użytkowej dzięki funkcji zwiększania mocy grzewczej aż do 29kW dla wersji 24kW. Ta zaleta wymaga dbania o jakość wody w układzie grzewczym bo taka duża moc powoduje wytrącanie kamienia kotłowego w wymienniku pierwotnym a następnie blokowanie przepływu w wymienniku płytowym. We Wrocławiu podczas wizyt serwisowych przy kotłach przez nas montowanych, gdzie dodaliśmy inhibitora kamienia kotłowego problemy z zakamienieniem są rzadkie (błąd F2).