junkers_serwis_zespolu_wodnegojunkers_wyciekJunkers starego typu np ZW 23 KE ma tendencje do podciekania z zespołu wodnego. Jest on stosowany zarówno w kotłach dwufunkcyjnych jak i podgrzewaczach wody.

Zasada działania zespołu wodnego jest prosta. Przepływająca woda powoduje przemieszczenie membrany i osadzonego na niej trzpienia. Ten powoduje załączenie lub rozłączenie mikrołącznika. W ten sposób kocioł wykrywa przepływ wody i potrzebę odpalenia palnika głównego.  Trzpień zespołu wodnego w kotłach firmy Junkers oraz innych producentów jest wrażliwy na jakość wody. Im większa jej twardość tym większe tendencje do wytrącania się osadów na trzpieniu i wyrobieniu uszczelniaczy. To właśnie osad jest powodem wycieku wody z zespołu wodnego Junkersa.

Podczas serwisu i naprawy zawsze warto wymienić nieszczelne elementy. Jeżeli nie wymienimy ich w porę kamieniem porastają śruby i cały zespół wodny nadaje się do wyrzucenia. W zaniedbanych i nieserwisowanych kotłach możliwości serwisanta są wyjątkowo ograniczone. Sytuacja jest dość częsta bo we Wrocławiu woda jest stosunkowo twarda. Koszty części około 150 pln. Robociza na terenie Wrocławia około 120 -160 pln w zależności od zakresu wykonanych czynności serwisowych.